Recenzje

Among Us — kto jest impostorem? — recenzja

Choć produkcja miała swoją premierę dwa lata temu, popularnością cieszy się dopiero od niedawna. Można zadawać sobie pytania, co stoi za tak nagłym wybuchem sławy, albo… po prostu grać, zdradzać, okłamywać przyjaciół i, co najważniejsze, wbijać im nóż w plecy. Które wybierzesz? Myślę, że doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Wystarczy, że przeczytasz recenzję Among Us i dowiesz się, jaka jest odpowiedź.


Podstawowe informacje o grze Among Us


Za stworzenie i wydanie gry Among Us odpowiada małe studio InnerSloth specjalizujące się w grach na urządzenia mobilne. Produkcja wymyka się klasyfikacjom gatunkowym. Jednak, co warto wiedzieć, to fakt, że służy do grania z innymi. Brak tu trybu jednoosobowego. Tytuł miał swoją premierę w 2018 roku i pojawił się na platformach:

  • Android (15 czerwca),
  • iOS (17 czerwca),
  • PC (16 listopada).

W przypadku systemów mobilnych gra wymaga jedynie dostępu do internetu. Komputery osobiste muszą spełniać poniższe wymagania sprzętowe:

  • Intel Pentium 4,
  • 1 GB RAM,
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza,
  • 250 MB HDD,
  • Windows 7 SP1.

Zasady obowiązujące w Among Us

Produkcja zasadami w dużej mierze przypomina Mafię (grę towarzyską, nie komputerową). W tym przypadku gracze trafiają na statek kosmicznym. Ich zadaniem jest przygotowanie maszyny do odlotu. Aby to osiągnąć, muszą wykonywać questy o różnym poziomie trudności — od łatwych (jak zapamiętywanie wzorków) po… niezwykle łatwe (np. przekładanie wajch). W każdej drużynie znajduje się jeden, dwóch lub trzech przebierańców (impostorów), których celem jest zabijanie innych graczy lub sabotaż przygotowań.

Prawdziwą wisienką na torcie rozgrywki są zebrania. W momencie, gdy ktoś odkryje martwe ciało lub zobaczy coś wzbudzającego podejrzenia, może zwołać spotkanie. Podczas niego gracze debatują na temat przebierańców i głosują, kogo wyrzucić za burtę. Gra kończy się w momencie zabicia wszystkich członków załogi lub przebierańców zwycięstwem na rzecz tych drugich.

Among Us wciąga!

Umówmy się — proste efekty dźwiękowe i grafika niczym z GIMP-a nie zachwycają. Tutaj chodzi o to, co dzieje się w głowie. Adrenalina płynąca w żyłach, kiedy spędza się czas na manipulacji i próbach zabójstw, potrafi być uzależniająca. Chyba nikt nie pomyśli, że bycie rzetelnym członkiem załogi jest tak zapierające dech w piersiach, prawda?… Chociaż czasem podjęcie decyzji, kogo wyrzucić za burtę, potrafi też przyspieszyć ciśnienie.

“Syndrom jeszcze jednej tury” w Among Us jest powszechny. Granie impostorem to rzecz, którą chce się robić raz za razem. A oczekiwanie, aż w końcu uda się nim być, potrafi sporo zająć.

Crossplay — możliwość gry między różnymi platformami — sprawia, że nigdy nie brakuje nam graczy. Na pochwałę zasługuje też rozwiązanie, w ramach którego InnerSloth wypuściło grę na urządzenia mobilne. Produkcja tam jest całkowicie darmowa, a reklamy wyświetlane są niesamowicie rzadko w porównaniu do mobilnej konkurencji. Za paywallem znajduje się część kosmetycznej zawartości, z czego twórcy czerpią zyski. Wydaje się to jak najbardziej akceptowalne, biorąc pod uwagę, ile frajdy może dać graczowi produkcji.

Co stoi za fenomenem Among Us?

Każdy człowiek posiada zestaw potrzeb, które muszą zostać spełnione, aby czuł się dobrze. Jedną z nich jest przynależność do grupy i uczestniczenie w niej. W obecnej sytuacji — gdy za oknami szaleje wirus COVID-19 — trudno kultywować aktywności, które by zapewniły potrzebne bodźce. W związku z tym zostały poszukiwania innych dróg. Nie zawsze tak samo skutecznych, jednak choćby zastępujących to, do czego byliśmy przyzwyczajeni.

Among Us jest w tym przypadku idealnym wyborem. Zapewnia rozrywkę dla każdego — niezależnie od posiadanego sprzętu — i pozwala na połączenie się w sumie 10 osób, które mogą oddać się beztroskiej rozrywce. Przeszkodą i małą wadą może okazać się brak voice chatu, który na pewno byłby ciekawym rozwiązaniem. Jako substytut można wykorzystać Discorda lub rozmowę grupową na Facebooku.

Podsumowanie

Among Us to gra, która zyskała popularność dzięki sprzyjającym okolicznościom. Trudno powiedzieć, czy w innej sytuacji także zostałaby okrytą tak ogromną sławą. Jednak nie da się ukryć, że obecnie jest jedną z najpopularniejszych produkcji, w którą grają nie tylko przeciętni gracze, ale i najpopularniejsi streamerzy.

W związku z tym należy zachęcić do spróbowania i przekonania się, z czym ma się dokładnie do czynienia. Z czym nie ma się do czynienia: piękną grafiką i rozbudowanym gameplayem, ale najwyraźniej to nie przeszkadza w zagrywaniu się w Among Us ze znajomymi.

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.