Recenzje

Assassin’s Creed IV: Black Flag recenzja, newsy, opis

Zapoznaj się z recenzją gry Asassin Creed 4 Black Flag. Gra ta była przełomowym tytułem serii Assasin Creed od Ubisoftu, ponieważ jako pierwsza, posiadała nowy lepszy silnik graficzny oraz nową mechanikę ruchu postaci. Dodatkowo wydana została równo z wyjściem nowych konsol takich jak: PS4 i XBOX ONE.

Grafika

Grafika jak na tamte czasy (a był to rok 2013) była wyśmienita. Nawet teraz gra ta nie odstaje pod względem graficznym w porównaniu do niektórych dzisiejszych tytułów. Kolory i barwy dzięki nowemu silnikowi graficznemu są bardzo nasycone. Wygląd świata, wygląd morza jak i lądu jest znakomity. Morza i lądu? A no właśnie!

Świat rozgrywki

Gra Asassin Creed Black Flag jest grą toczącą się w pierwszej połowie XVIII wieku, ok. 1720 roku. Były to czasy złotej ery pirackiej. Nie każdy wie, co to dokładnie było, ale zapewne większość czytelników słyszała o sławnym piracie jakim jest Edward Teach, potocznie zwanym Czarnobrodym. Tak więc złota era piracka były to czasy, w których na morzach pływali piraci i rabowali inne statki kupieckie, by zdobyć złoto i inne drogocenne rzeczy.

Twórcy Ubisoftu odtworzyli to bardzo dobrze w tej części Assasina. Główny bohater którym gramy, to Edwart Kenway znany Assasin, który jest piratem. Mamy swój własny statek nazwany Kawką. W grze możemy go rozbudowywać i ulepszać. Jako piraci atakujemy statki Brytyjczyków i Hiszpanów. Aby ulepszać statek potrzebne są nam takie surowce jak metal czy drewno, które możemy pozyskać atakując inne statki np. brytyjskie fregaty, brygi czy liniowce. Możemy atakować również statki hiszpańskie.

Gra toczona jest na Morzu Karaibskim wokół dzisiejszej Kuby. Mapa jest bardzo duża, tak więc mamy gdzie pływać. Oczywiście poza największą wyspą na mapie, mamy również inne, mniejsze wysepki, na których również możemy przebywać.

W grze są misje zarówno na morzu jak i na lądzie. Niestety misje i gra na lądach, nie jest aż tak ekscytująca jak gra na morzu. Twórcy za bardzo nastawili się na morskie walki i dlatego czasem grając jako Assasin, a nie pirat, mamy wrażenie, że dalej gramy właśnie jako pirat, ale z tą różnicą, że już nie na morzu.

Twórcy nie przyłożyli się tak bardzo do aspektu Assasina, czyli cichego zabójcy ukrywającego się i czekającego na swoje ofiary. Po prostu w świecie Black flaga, Edwart Kenway jest zbyt sławny, by być cichym zabójcą. Sposób walki jest również bardzo prosty i nie wymuszający na graczu wielkiego wysiłku.

Walka morska i poziomy walk

Trzeba pamiętać, że gra ta wygrała konkurs za najlepszy model walki statkami. Tak więc model walki, jest naprawdę niczego sobie są świetne efekty strzału z dział czy moździerza, a także bardzo dobra mechanika taranowania wrogich statków jak i abordażu. W czasie pływania możemy trafić na sztormy czy huragany które to wręcz idealnie odwzorowują warunki panujące w rzeczywistości. Wzburzone morze i fale utrudniają rozgrywkę i pozwalają poczuć grozę.

Każdy statek ma swój poziom, im wyższy tym ciężej go zniszczyć. W grze jest kilka klas statków. Są to: szkunery, kanonierki, brygi, fregaty i liniowce. Szkunery i kanonierki to małe okręciki kupieckie, zwykle nie przewożą nic konkretnego i są używane często w konwojach. Brygi to mniejsze statki wojenne, posiadają taran, który może wywołać dużo szkód, kiedy taki okręt w nas wpłynie. Takim okrętem jest właśnie nasza Kawka. Brygi również nie przewożą takiej ilości ładunków, co inne statki, oraz nie posiadają takiej siły ognia jak fregaty czy liniowce. Są to małe zwinne statki do walk.

Fregaty są to duże okręty kupieckie oraz wojenne, zwykle przewożą sporo potrzebnych surowców do rozbudowy naszego okrętu. Trzeba jednak uważać i patrzeć jaki mają poziom, gdyż fregaty są to większe okręty od bryg i posiadają dużo więcej dział, a co za tym idzie, mają dużo większą siłę ognia jak i życia. Oczywiście jest to zależne do poziomu.

Liniowce są to duże okręty wojenne, posiadające oszałamiającą siłę ognia i ogromną ilość życia. Również przewożą duże ilości potrzebnych materiałów. Są to zwykle okręty wysoko poziomowe, tak więc ten typ okrętu będziemy mogli atakować dopiero w późniejszym etapie gry, kiedy to nasz okręt będzie wystarczająco mocny. Przed przystąpieniem do walki, warto sprawdzić przez lornetkę jaki poziom ma okręt którego chcemy zaatakować. Jeśli liczba z poziomem wrogiego okrętu świeci się na zielono, to znaczy to, że nasz okręt ma zdecydowanie wyższy poziom i możemy go zaatakować. Jeżeli poziom jest w kolorze szarym, znaczy to, że nasz okręt ma podobny poziom do okrętu, który chcemy zaatakować. Jeżeli natomiast, poziom okrętu na który patrzymy, świeci się na kolor czerwony, znaczy to że nasz okręt ma zbyt mały poziom, czyli jest za słaby aby ten okręt zaatakować.

System zarabiania

W grze możemy zarabiać poprzez sprzedawanie cukru i rumu, które są zdobywane przy okazji ataków na wrogie statki. Jednakże nie daje on aż tyle dochodów co mogło by się wydawać. Jeśli odbijemy wrogi statek do samego końca, możemy zrobić mu abordaż, gdy wejdziemy na jego pokład. Wraz z naszą załogą, musimy wykonać kilka zdań, aby ten abordaż ukończyć. Jeżeli to zrobimy, mamy możliwość wcielenia do floty okrętu który zaatakowaliśmy. Przykładowo: wygraliśmy z wysokopoziomowym liniowcem i wcielamy go do floty. Potem za pomocą aplikacji mobilnej na telefon, tablet lub też po prostu w grze, mamy możliwość wysłania go na misje, aby nam przyniósł dochody.

We flocie możemy mieć naprawdę dużą ilość okrętów i jeśli je powysyłamy na misje, to może się okazać że przyniosą nam one naprawdę wysokie zarobki. Mamy możliwość również sprzedawania skór i różnych rzeczy pochodzenia zwierzęcego, na które możemy zapolować np. skóra humbaka, wieloryba, rekina, małpy, jaguara. Jednakże przydają się one też do szycia różnych rzeczy na naszą postać np. dodatkowe uchwyty na pistolet czy na miecze. Trzeba pamiętać, że rzeczy pochodzenia zwierzęcego nie są aż tak dochodowe, jak mogło by się wydawać.

Fabuła

Fabuła jest bardzo przyjemna. Misje są na morzu jak i na lądzie. Tak jak wspomnieliśmy, twórcy nastawili się bardziej na walkę morską i misje są główne na morzu. Bardzo przyjemnie gra się w misje główne. Grafika jest bardzo dobra, kolory nasycone i przyjemne dla oka.

Podsumowując

Asassin Creed 4 Black Flag to wyśmienita gra o piratach, w której został dodany motyw Assynów. Genialne walki morskie i ogólne rozwinięcie gry sprawia, że w grę gra się bardzo dobrze. Niestety brak tutaj typowych elementów Assasyna. Gra świetna i godna polecenia nawet w 2020 roku. Gra jest dostępna na platformach: PC, XBOX 360, XBOX ONE, PS4, PS3.

Plusy:

  • Dobra grafika,
  • Dobra walka morska,
  • Fabuła.

Minusy:

  • Zbyt łatwy sposób zarobku w grze,
  • Po części zapomniany motyw Assasyna.

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.