Recenzje

Battlefield 4 recenzja, newsy, opis

Battlefield 4 to nowy ulepszony Battlefield 3. Wprowadzone zostały nowe mapy, pojazdy i bronie. Niektóre bardzo dobre mapy przeniesiono z Battlefielda 3 do Battlefielda 4 w odświeżonej wersji. Przeczytaj recenzje Battlefield 4.

Grafika

W Battlefield 4 został zaimplementowany nowy silnik graficzny jak i nowa mechanika ruchów postaci. Nowy silnik to Frosbite, który daje niesamowite efekty graficzne. Gra została wyposażona w nowy lepszy antyaliasing i tekstury.

Rozgrywka

Jako że Battlefield 4 to gra online FPS, to gramy głównie na serwerach na różnych mapach czy w różnych trybach. Tryb fabularny istnieje, ale jest bardzo wybrakowany. Battlefield 4 jest dość trudną grą, gdyż jak w każdym FPS, musimy nauczyć się strzelać do wroga, a tym bardziej, że wróg to nie sztuczna inteligencja, a żywy człowiek, który gra i myśli. Battlefield 4 został wyposażony w nowe tryby jak i broń czy pojazdy, ale tak naprawdę jest bardzo podobną grą do Battlefielda 3. Obie gry mają bardzo podobne mapy, niektóra broń w obu tytułach powtarza się, tak samo jak pojazdy. Jednak Battlefield 4 jest grą o niebo lepszą i przyjemniejszą, mimo bardzo dużego podobieństwa. Akcja gry toczy się w teraźniejszości, tak więc nie strzelamy ani nie jeździmy prymitywnymi pojazdami jak i nie gramy w dalekiej przyszłości.

W grze mamy do wyboru 4 klasy żołnierza: szturmowiec, technik, wsparcie i zwiadowca. Każda klasa ma określone zadania na polu bitwy i ciekawą broń.

Szturmowiec jest to klasa typowo do szturmu, posiada karabiny szturmowe. Każda broń charakteryzuje się szybkostrzelnością, stopniem zadawania dużych obrażeń, stabilnością i celnością. W rezultacie dostajemy klasę, która jest najlepsza na zamknięte mapy. Broń bardzo dobrze radzi sobie przy większych odległościach. Szturmowiec to również medyk bojowy, posiada on apteczki i defibrylator, dzięki którym możemy ożywiać naszych umarłych sojuszników.

Technik to klasa służąca głównie do niszczenia pojazdów. Dlatego posiada bogaty arsenał np. miny przeciwpancerne, wyrzutnie rakiet RPG, i inne naprowadzane rakiety, wyrzutnie przeciwlotnicze Stinger lub igła. Technik posiada również palnik, dzięki czemu potrafi on naprawić swój lub sojuszniczy pojazd. Broń dla technika nazywamy PDW. Jest to broń charakteryzująca się bardzo dużą szybkostrzelnością, głównie „na blisko”.

Wsparcie to klasa, która jak sama nazwa wskazuje, służy do wspierania sojuszników. Klasa ta posiada skrzynkę z amunicją, która rzucona uzupełnia zapas amunicji, granatów i wyrzutni rakiet. Wsparcie posiada bardzo ciekawe gadżety, takie jak: dron bojowy, przenośny moździerz, tarcza balistyczna czy granatniki. Pomimo swoich ciekawych gadżetów, wsparcie posiada również karabiny maszynowe, które charakteryzują się bardzo dużą ilością amunicji, dobrą celnością i sporą szybkostrzelnością. Ta broń przeznaczona jest do walki na odległość.

Zwiadowca służy do zwiadu i rozpoznania. Dlatego też, wyposażony jest w takie rzeczy jak: znacznik odrodzeń, przenośny znacznik samolot zwiadowczy itp. Główna broń dla zwiadowcy to karabiny snajperskie, które charakteryzują się wysokimi obrażeniami i dalekim skutecznym zasięgiem. Karabiny snajperskie to broń na dystans, która zabija na jeden strzał w głowę.

Jeżeli chodzi o pojazdy to w Bf4 mamy do wyboru:

 • Helikoptery szturmowe
 • Helikoptery zwiadowcze
 • Czołgi
 • Bojowe wozy piechoty
 • Czołg przeciwlotniczy
 • Samoloty szturmowe
 • Samolty Stealth
 • Łodzie szturmowe

Helikoptery szturmowe to duże latające jednostki, służące do niszczenia większych celów np. czołgów. Ten typ helikoptera posiada bogaty arsenał w postaci: rakiet, działka 25mm, pocisku TOW i innych namierzanych rakiet.

Helikoptery zwiadowcze to małe zwinne jednostki służące do zabijania piechoty. Posiadają jedynie działko i rakiety namierzane.

Czołg to ciężka jeżdżąca jednostka bojowa służąca do niszczenia innych czołgów jak i bojowych wozów piechoty jak i również do zabijania piechoty.

Bojowe wozy piechoty, to mobilne pojazdy, które posiadają armatę automatyczną i różne pociski służące do niszczenia innych jednostek tego typu, czołgów przeciwlotniczych jak i piechoty.

Czołgi przeciwlotnicze to pojazdy wyposażone w działko przeciwlotnicze, które służy do zwalczania samolotów i helikopterów i ogólnie do zwalczania pojazdów latających. Również sprawdzają się w zabijaniu piechoty.

Samoloty szturmowe to ciężkie samoloty bojowe z potężnym działkiem i rakietami bądź bombami np. JDAM. Samoloty te są przeznaczone do niszczenia wszystkiego co jeździ, pływa lub lata. Ten typ samolotu również radzi sobie ze zwalczaniem piechoty.

Samoloty Stealth to szybkie myśliwce do zwalczania pojazdów lotniczych.

Łodzie szturmowe to szybkie motorówki wyposażone w armatę automatyczną oraz przeróżne rakiety czy też pociski. Służą do niszczenia innych łodzi jak i czołgów i piechoty.

Najpopularniejsze tryby rozgrywek to: duży podbój, szturm i unicestwienie. Są to tryby, w których doświadczymy najwięcej akcji i sporej ilości pojazdów oraz długim czasem grania.

Bf4 to gra bogata w DLC. Łącznie jest ich ponad 5. Każdy z tych dodatków wnosi do gry nową broń, mapy czy tryby gry.

Fabuła

Jako że jest to gra nastawiona na granie online na serwerach, to fabuła nie jest tutaj aż tak bardzo istotna. Jednakże, jeżeli chcielibyśmy zagrać w fabułę w Bf4 to niestety jest ona bardzo słaba i krótka. Misję są bardzo naciągane. Każda emocja bohaterów jest bardzo sztuczna. Nasz bohater o imieniu Reker nie odezwał się ani razu podczas fabuły. Akcja w trybie fabularnym dzieje się po części na Bliskim Wschodzie, ale głównie w Chinach. Naszym zdaniem fabuła jest po prostu bardzo słaba.

Podsumowanie

Bf4 to gra bardzo podobna do Bf3, z tym że w tej produkcji zastosowano nowy silnik graficzny Forsbite. Gra posiada bardzo dużo dobrych i dużych map, dużo dobrych trybów i sporo nowych broni jak i pojazdów. Niestety po licznych plusach na minus wychodzi fabuła, która jest nudna, bez duszy i monotonna. Musicie sami zagrać i się przekonać, poznać wszystkie mapy i tryby i dodatki DLC, których jest bardzo dużo.

Plusy:

 • Duża ilość broni w samej grze jak i w DLC,
 • Dobra grafika,
 • Świetne dźwięki gry,
 • Dobre DLC.

Minusy:

 • Słaba fabuła.
Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.