Recenzje

Disco Elysium – recenzja, newsy, opis

Z czego znana jest Estonia? Odpowiedzi z pewnością może być wiele. Do listy ostatnio dołączyła także pewna gra RPG. Gra podbiła serca graczy w krótką chwilę i zdobyła bardzo dużą rozpoznawalność. Co stoi za sukcesem tej produkcji, jakie rzeczy w niej się udały, a co wymaga dopracowania? Tego dowiesz się, czytając dalej recenzję Disco Elysium. 

Podstawowe informacje o grze 

Disco Elysium to produkcja estońskiego studia ZA/UM. Należy do gatunku RPG, a rozgrywka prowadzona jest z widoku izometrycznego. Deweloper samodzielnie zajął się sprawami wydania gry. Swoją premierę miała 15 października 2019 i wyszła jedynie na komputery osobiste. Zapowiedziane zostały już lokalizację na konsole: PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch. Ich premiera ma się odbyć w grudniu 2020 roku. 

W przypadku komputerów osobistych wymagania sprzętowe, jakie muszą spełnić, aby uruchomić grę, prezentują się następująco: 

  • Intel Core 2 Duo, 
  • 2 GB RAM, 
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 
  • 20 GB HDD, 
  • Windows 7. 

Za niskimi wymaganiami stoi ostatnio wprowadzona łatka znacznie obniżająca wymagania sprzętowe, dzięki czemu grę można uruchomić nawet na dziesięcioletniej maszynie. 

Fabuła w Disco Elysium, czyli to, co najlepsze 

Detektyw, którym przyjdzie kierować graczowi, to kompletne dno dna. Główny bohater na wstępie budzi się w zdemolowanym pokoju hotelowym, a na dodatek nic nie pamięta. I nie tylko ostatniej nocy, ale w ogóle niczego nie pamięta od tego, jak się nazywa, po to, jak funkcjonuje otaczający go świat. W taki sposób właśnie zaczyna się Disco Elysium – od totalnego bagna, w którym postać, w którą wciela się gracz, się całkowicie topi. Można by podejrzewać, że taki początek mało kogo zachęci do kontynuowania rozgrywki, jednak nic bardziej mylnego. 

Dlatego pierwszym zadaniem, jakie stoi przed nami, jest odnalezienie siebie. Poznanie tożsamości głównego bohatera i zrekonstruowanie jego osobowości. A to nie jest łatwe, szczególnie że naszymi fundamentami jest alkohol i narkotyki, a to dobrze nie wróży. Oprócz tego pojawia się kwestia pewnego zabójstwa, którego sprawę także mamy za zadanie rozwiązać. I właśnie w takiej sytuacji musimy sobie poradzić. Można być pewnym, że to łatwe nie jest. 

Rozgrywka w Disco Elysium 

Ustalmy sobie jedno – za dużo bitki tu się nie uświadczy. W Disco Elysium przede wszystkim się rozmawia. A rozmówców nie brakuje. Bo to nie tylko bohaterowie niezależni, ale także pijackie majaki, postacie ze snów i główna postać we własnej osobie. Liczba linii dialogowych jest ogromna. Pod tym względem ta gra nie jest dla wszystkich. Nie dość, że jest tu sporo czytania, to wiele konwersacji nie będą „kaszką z mleczkiem”, a zamiast tego wymagające i wyczerpujące psychicznie, a także intelektualnie. Warto mieć to na uwadze, sięgając po ten tytuł. 

Duże znaczenie w tych wszystkich dialogach ma głowa detektywa. Twórcy wprowadzili mechanikę, w myśl której każdy aspekt osobowości ma własny głos, przemyślenia, argumenty i perspektywę. I zdecydowanie nie siedzi cicho. Często wtrącają się w rozmowę, przedstawiając swoje zdanie i udzielając rad. Zdarzy się, że pewne aspekty się ze sobą nie będą zgadzać i namawiać do podjęcia przeciwnych sobie decyzji. Od gracza zależy, czy będzie ich słuchać, czy nie. 

Co ważne – liczy się każda wypowiedź. W mało której grze bohaterowie poboczni przywiązują aż tak dużą wagę do słów postaci kierowanej przez gracza. Tutaj jednak tak jest. Efekty rozmów pojawiają się niespodziewanie. Można się zdziwić, jak niezobowiązująca rozmowa działa na naszą korzyść (lub wręcz przeciwnie) podczas wykonywania testu w dużo późniejszym etapie gry. Dialogi stanowią w Disco Elysium ważną część rozgrywki i warto podejść do nich na poważnie. 

Mechanika w Disco Elysium 

Komputerowy RPG bez cyferek nie może się obejść. Tak samo jest w przypadku Disco Elysium. Twórcy jednak postanowili nieco usprawnić system tak, aby pozwolić sobie na nieco odstępstw. Statystyki – nazywane tu aspektami – zostały podzielone na cztery zestawy: fizyczne, umysłowe, socjalne i sprawnościowe. W każdej z nich znajduje się sześć cech, które odpowiadają za działania czy zdolności bohatera. 

Dodatkowo został opracowany system „refleksji” – przemyśleń bohatera na temat świata, jego samego czy pewnych idei i postaw. Po odblokowaniu ich w czasie rozmowy, eksploracji czy wewnętrznych dialogów, można je przypisać do specjalnych slotów, wykorzystując punkt doświadczenia. Te wtedy wymagają przemyślenia, często przy tym powodując minusy do statystyk, ale po tym są naprawdę przydatne. 

A co do walki… to w zasadzie jej nie ma. A przynajmniej została wepchana na drugi albo i nawet trzeci plan. Często się nie opłaca i może spowodować więcej szkód niż pożytku. Jeśli jednak do niej dojdzie, to odbywa się narracyjnie. Brak tu poruszania się po kwadratowych polach czy systemu turowego. Kilka opcji do wyboru, kilka testów do przejścia i koniec walki. 

Disco Elysium – zdecydowanie warto 

Dawno nie było tak dobrego RPG-a. Gra oferuje sporo czytania i naprawdę niesamowitą historię, której mechanika towarzyszy i dopełnia ją. Wszystkie elementy rozgrywki zostały tak dopasowane do siebie, aby tworzyły piękną, spójną całość, w którą chce się grać. Zdecydowanie warto choć spróbować zanurzyć się w tym brudnym i niesamowicie ciekawym świecie gry Disco Elysium. 

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.