Recenzje

Euro Truck Simulator 2 recenzja, newsy, opis

W skrócie, Euro Truck Simulator 2 to bardzo dobry symulator ciężarówki wraz z prowadzeniem wirtualnej firmy, którą można cały czas rozwijać. Przeczytaj recenzję gry Euro Truck Simulator 2.

Rozgrywka

Euro Truck Simulator 2 to gra z 2012 roku, która jest cały czas ulepszana. Wychodzą do tej gry bardzo często aktualizacje, które poprawiają i dodają nowe elementy. Gra posiada bardzo dużo modyfikacji, które bardzo urozmaicają grę i sprawiają że gra się nie przestaje nudzić.

Grafika nie jest tutaj aż tak ważna. Jest to symulator, tak więc wyświetlana ilość klatek na sekundę oraz fizyka jazdy powinna być tutaj jak najlepsza. Grafika więc nie powala z nóg, ale płynność jazdy owszem. Fizyka po kilku modyfikacjach również przybliża ETSA do rzeczywistości. Jako że jest to symulator, to polecamy zaopatrzyć się w kierownicę z lewarkiem skrzyni biegów. Pozwoli nam to na większe oddanie się grze oraz poczucie, że jest się w prawdziwej ciężarówce.

Na samym początku gry, musimy stworzyć własną firmę. W tym celu, musimy ją nazwać oraz wybrać logo. Gdy już to zrobimy, możemy jeździć ciężarówkami ze szybkiego zlecenia, gdyż pracujemy na usługach innych firm i jeździmy ich ciężarówkami z towarem. Dopiero po tym, jak zakupimy swój pierwszy samochód, możemy wozić towary innych firm swoją ciężarówką. Takie zlecenia są o wiele lepiej płatne niż standardowe.

Jako początkujący, dostajemy swój garaż w naszym wybranym mieście, na samym początku gry przy tworzeniu profilu. Garaż jest na jedną ciężarówkę. Oczywiście możemy rozbudować swój garaż nawet do 3 miejsc, ale nie jest to tania inwestycja. Jeżeli jednak okazałoby się, że i to nam nie wystarcza, możemy go ponownie rozbudować do 5 miejsc.

Mamy kilka wolnych miejsc, więc pora aby kupić jakieś dodatkowe ciężarówki i zatrudnić kierowców. Każdy pracownik codziennie przynosi zyski. Im bardziej doświadczony kierowca, tym większy zysk. Niestety kierowca może nam również przynieść w pewnych sytuacjach stratę. Jeśli się to nie powtarza zbyt często, nie musimy go zwalniać. Każdy kierowca, w tym my, posiadamy talenty np. długodystansowiec, ekologiczna jazda, dostawa na czas, ładunek o wysokiej wartości, delikatny ładunek. Każdy z tych talentów posiada 5 poziomów. Im wyższy poziom danego talentu, tym więcej zleceń będzie nam się pokazywać (oczywiście tych, które wykorzystują ten talent). Przykładowo, jeżeli mamy długodystansowca na maksymalnym poziomie, to będziemy dostawać dużo zleceń o najdłuższych trasach.

Mapa

W standardowej wersji gry dostajemy: Niemcy, część Francji, część Włoch, trochę Polski, Danię, Holandie, Belgię, Luxemburg, Czechy, Słowację, Austrię i Wielką Brytanię. W dodatkach możemy dostać o wiele więcej państw europejskich np. całą Skandynawię, całą Polskę, Rosje, Węgry, Włochy itp. Mapy są naprawdę duże, jest mnóstwo miast i możliwości rozwoju firmy. Podczas jazd zwykle będziemy jeździć po autostradach. To oszczędzi nam czasu i zwiększy szybkość dostaw. Każde miasto posiada możliwość zakupu nowego garażu dla rozwoju firmy.

Sposób jazdy

Sposób jazdy w ETS2 jak już wspominaliśmy jest dobry. Warto przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Fizyka jazdy również jest dobra, to jak czujemy drogę podczas jazdy, jest bardzo bliskie realizmu. Każda ciężarówka posiada swój licznik obrażeń. Jeśli zdarzyłoby się wam w coś uderzyć, to zostaniecie powiadomieni w jakim procencie ciężarówka została uszkodzona i co dokładnie zostało uszkodzone. Niestety przy 40% uszkodzeń, przy jeździe może wystąpić np. awaria silnika co powoduje chwilowe wyłączenie samochodu. Tak więc trzeba jak najszybciej udać się do warsztatu, aby to naprawić. Niestety w ETS2 jest ten problem, że niezależnie co będziemy mieli uszkodzone, jeśli mamy zbyt duży procent uszkodzeń, a to są np. uszkodzenia karoserii, to czasami silnik dalej będzie nas informował o swojej awarii. Jest to dość nielogicznie, ale zmusza gracza do naprawy całego samochodu. Naprawa nie jest tania, więc trzeba przewidywać i oszczędzać fundusze na właśnie ewentualne naprawy.

Sposób prowadzenia firmy

Prowadzenie firmy jest bardzo uproszczone, gdyż mamy dostępnych tylko kilka funkcji. Mamy np. możliwość pożyczki w banku na różne kwoty np. ćwierć miliona, pół miliona i ponad milion. Kiedy weźmiemy kredyt, mamy określoną datę do kiedy kredyt będzie spłacony. Jako że czas w grze nie odpowiada czasowi w realu, to każda rata jest o godz. 12:00 w południe. Każde pobranie przez bank pieniędzy, odpowiada wartości pożyczonej kwoty. Przykładowo, kiedy pożyczymy półtora miliona, to spłata dzienna wynosi ok 25 tyś. Wydawać by się mogło że to dość sporo, jednakże w jeden dzień w grze można bez problemu wykonać jazdę, która może być warta nawet 300 tyś. Jako właściciel firmy, mamy możliwość zarządzania ciężarówkami i kierowcami. Możemy ich zatrudniać jak i zwalniać. Jako kierowca posiadamy poziomy, wiec aby odblokować sobie możliwość kupna jakiejś ciężarówki, musimy wbić konkretny poziom np. ciężarówki które są potrzebne do przewozu ładunków ciężkich, maja mocne silniki, ale są dostępne dopiero od konkretnego poziomu. Tak więc nie zawsze, nawet jak mamy pieniądze, możemy sobie kupić konkretną ciężarówkę.

Podsumowanie

Gra Euro Truck Simulator 2 to bardzo dobry symulator, z bardzo dużą ilością modów, jak i częstych aktualizacji, które bardzo dużo wnoszą do gry. Fizyka jazdy również jest bardzo dobra. Jednak mogłaby być lepsza. Grafika jak na symulator również jest przyzwoita. Sposób prowadzenia firmy jest bardzo uproszczony i pozbawiony kilku istotnych funkcji, które przy prowadzeniu firmy są bardzo istotne. Duże mapy to wielki plus. Aby odkryć całą mapę, czyli pojechać przynajmniej raz po jakiejś drodze, trzeba spędzić naprawdę dużo czasu. Jest dostępnych sporo marek ciężarówek takich jak: Man, Scania, Volvo, Iveco, Reanult, DAF, Mercedes.

Gra jest dostępna na: PC, Playstation.

Plusy:

  • Duże mapy,
  • Spora ilość modów i ciągłych aktualizacji.

Minusy:

  • Zbyt proste prowadzenie firmy.

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.