Recenzje

Football Manager 2021 – z każdym rokiem coraz lepiej

Już od 16 lat gracze chętni do objęcia stanowiska menedżera klubu piłkarskiego mają na to szansę. Jak co roku i tym razem pojawił się Football Manager z liczbą określającą nadchodzący sezon. Nie da się ukryć, że wraz z kolejną częścią popularnej serii menedżerów sportowych skupionych na dyscyplinie piłki nożnej znalazły się w niej także nowe usprawnienia i ciekawe rozwiązania, które na pewno ulepszą i uprzyjemnią rozgrywkę. Jak tym razem wygląda wynik pracy Sports Interactive? Dowiesz się tego, kontynuując lekturę. Przed Tobą recenzja Football Manager 2021. 

Podstawowe informacje o Football Manager 2021 

Jak już wyżej wspomniano Football Manager 2021 to produkcja z gatunku menedżerów sportowych. To siedemnasta odsłona serii, w której kolejny raz gracze mają okazję wcielić się w menedżera klubu piłkarskiego (prawdziwego lub fikcyjnego) i poprowadzić go do zwycięstwa. Jak zawsze produkcją zajmowało się studio Sports Interactive, a wydawcą jest firma SEGA. Przeniesieniem tytułu na polski rynek zajęła się Cenega S.A. Gra została wydana 24 listopada 2020 roku na PC, a 1 grudnia 2020 roku pojawiły się lokalizacje na Xbox One oraz Xbos Series X. 

W przypadku komputerów osobistych wymagania sprzętowe, które urządzenie musi spełnić, aby uruchomić tytuł, prezentują się następująco: 

  • Intel Core 2 Duo 1.8 GHz / AMD Athlon 64 1.8 GHz, 
  • 4 GB RAM, 
  • karta grafiki 256 MB, 
  • GeForce 9600M GT / Radeon HD 3650 lub lepsza, 
  • 7 GB HDD, 
  • Windows 7(SP1) / 8 / 8.1 / 10 64-bit. 

Rozgrywka w Football Manager 2021 

Co mniej pozytywnie nastawieni gracze do menedżerów sportowych opryskliwie nazywają tego rodzaju produkcje Excelem. Nie da się ukryć, że przez większość czasu spędzonego przed grą widzi się różnego rodzaju tabelki, wykresy i menusy, w których roi się od liczb, wskaźników i danych. Trudno temu zaprzeczyć, gdyż właśnie na tym polegał Football Manager od pierwszych części. 

Jednak Sports Interactive zdecydowanie rozwinął koncepcję od tamtego czasu. W grze pojawiają się spotkania z prasą czy z piłkarzami w wielu różnych sytuacjach, które mogą zmienić sytuację w oknie transferowym czy między połowami meczu. Brak tu filmów, nawet tak kiepsko zrealizowanych jak w FIF-ie, i trzeba wszystko sobie wyobrazić. Zamiast tego można wybrać kilka gestów, zachowań i kwestii, które przygotowali twórcy, aby wpłynąć, na to, co się dzieje wokół. Po dokonaniu wyboru gracz zapoznaje się z reakcją oraz widzi, jak to wpływa na morale i inne aspekty. 

Ciekawym dodatkiem jest współczynnik xG (expected goals), który dostarcza wiele istotnych statystyk dotyczących skuteczności poszczególnych strategii. W ten sposób gracz może otrzymać informacji na temat skuteczności strzałów poszczególnych zawodników z danych pozycji – czy trafiają w siatkę, czy może piłka trafia przeważnie w trybuny. Dzięki temu możemy na bieżąco modyfikować taktyki, jeżeli aktualnie ustalona nie sprawdza się i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. 

Koronawirus w Football Managerze? 

Tak. Po przeprowadzeniu konsultacji z fanami w postaci specjalnych głosowań twórcy zdecydowali się wprowadzić koronawirusa i wiele związanych z nim konsekwencji do świata Football Managera. To z pewnością wymagało od studia wielu zmian, które musiały zostać wprowadzone w krótkim czasie. 

Choć trybuny nadal są pełne, a piłkarze podają sobie dłonie przed rozpoczęciem meczu, gracz ma do dyspozycji mniejszy budżet, a mecze rozgrywane są ze znacznym opóźnieniem. W związku z tym także okna transferowe zostały przesunięte. Wygląda na to, że wszystko, co zostało przygotowane w związku z tym feature’em rozgrywki zostało dobrze przygotowane przez twórców. 

Można się zastanawiać, czy taka decyzja była trafiona. Jednak została podjęta w oparciu nie o „widzi-mi-się” kogoś ze studia, ale opinii fanów serii popartej odpowiednimi głosowaniami. Dlatego, zamiast rozprawiać na temat słuszności podjętych decyzji, warto skupić się na czymś innym. 

Grafika 2D i 3D w Football Manager 202, czyli o meczach słów kilka 

Gracz nadal widzi przez większość czasu widok 2D w postaci tabelek, wykresów i wskaźników. Jednak kiedy przychodzi czas meczu, na ekranie pojawia się boisko i piłkarze w trójwymiarze. Autorzy dodali nowe animacje piłkarzy oraz przeprojektowali interfejs, dzięki czemu jest dużo czytelniejszy niż w ostatniej części. Sztuczna inteligencja zawodników także została udoskonalona. Nadal nie jest to poziom, który można zobaczyć w FIF-ie, jednak mimo wszystko przyjemnie się patrzy, jak zawodnicy naszego klubu strzelają kolejnego gola. 

Jeżeli chodzi o pozameczowy interfejs, czyli ten w zasadzie ważniejszy, to jest bardzo schludny i czytelny. Po raz kolejny przeszedł lifting. Sports Interactive kolejny raz udowodniło, że da się zrobić coś jeszcze lepiej niż w zeszłym roku. I robią to właściwie od lat. 

Football Manager 2021 – podsumowanie 

Niektórzy mawiają nawet, że na co im Cyberpunk 2077, kiedy mają FM2021. Nie da się ukryć, że zapaleni fani piłki nożnej (szczególnie zarządzania klubem piłkarskim) o wiele bardziej czekają na kolejną odsłonę menedżera sportowego niż strzelanki RPG. I z pewnością się nie zawiodą, gdyż Football Manager 2021 jest jeszcze lepszy, jeszcze ładniejszy i jeszcze lepiej zoptymalizowany niż poprzednia część. 

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.