Recenzja Imperator: Rome to kluczowe informacje odnośnie do strategicznej rozgrywki mającej miejsce w starożytności, mniej więcej od śmierci Aleksandra Wielkiego. Posiadając garść informacji i chociaż szczyptę chęci do gry, posiadamy wszystko, co właściwie do rozgrywki jest potrzebne. Nie licząc oczywiście czynności nabycia gry drogą kupna.
Producent i wydawca
Producent: Paradox Development Studio
Wydawca: Paradox Interactive
Wydawca PL: Koch Media Poland
Fabuła gry
Gra rozpoczyna się w dziesięć lat po śmierci Aleksandra Wielkiego. Mamy do wyboru tereny od Skały Giblartarskiej aż po obszar Indii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po kolei przechodzić każdy aktywny do zabawy kawałek ziemi.
Warto wiedzieć!
Każda nacja, którą możemy wybrać, posiada inne statystyki, innych mieszkańców zasiedlających prowincję oraz postacie mające wpływ na politykę zewnętrzną i wewnętrzną. Na początku najłatwiej będzie nam grać Rzymem.
Pamiętajmy o przydzieleniu generałów i admirałów, aby nasze armie skuteczniej walczyły.
Bardzo ważny jest duży dochód złota i duża ilość mieszkańców i trzeba o to dbać od samego początku.
Cały czas kontrolujmy i monitorujmy sytuację polityczną wewnątrz naszego państwa i oczywiście poza nim.
Nie wypowiadajmy wojny nie posiadając roszczenia. To zapewni nam zachowanie stabilności.
Ważne jest, abyśmy nie zapomnieli nadać idei narodowych, dzięki czemu zwiększymy sobie siłę naszej władzy oraz reputację.
Starajmy się wykorzystywać wszystkie możliwe szlaki handlowe dostępne w państwie.
Nie zapominajmy o ulepszeniach i badaniach nowych technologii, które pozwolą na prężny rozwój naszego państwa.
Bardzo ważny jest poziom tyranii i korupcji, tak samo jak agresywnej ekspansji. Są to negatywne współczynniki i nie warto ich podnosić, jeśli chcemy naszą dyplomację zachować na wysokim poziomie.
Imperator: Rome posiada wiele trybów map. Pozwala to znacznie ułatwić rozgrywkę i sprawić, że zarządzanie państwem będzie po prostu prostsze. Mowa o następujących trybach map:
- geograficzny,
- polityczny,
- kulturowy,
- religijny,
- prowincjonalny,
- towarów handlowych,
- populacyjny,
- dyplomatyczny,
- siła barbarzyńców,
- szlaki handlowe,
- gracze,
- fortyfikacyjnym
- zaopatrzeniowy,
- cywilizacyjny,
- opinie,
- lojalnościowy.
Mechanika i kwestie techniczne gry
Imperator: Rome to strategii dużej skali, która skupia się przede wszystkim na zarządzaniu państwem. W tej grze nie będziemy więc doświadczać bitew i wiążących się z nimi obowiązków. Zajmujemy się wieloma, nie mniej istotnymi kwestiami, jak chociażby ustrój naszego państwa i sprawy wokół niego. Poza tym niezwykle ważne jest utrzymanie spraw politycznych w ryzach, a politykę zagraniczną na wysokim, wiele obiecującym poziomie. Oprócz tego zajmujemy się oczywiście gospodarką, badaniami naukowymi w celu szybszego rozwoju państwa oraz strukturą społeczną. Działania militarne występują, ale są one tak samo istotne jak każda inna kwestia i absolutnie nie są priorytetem.
W Imperator: Rome posługujemy się dwiema walutami: złotem i „Power Points”. Te drugie pozwalają zwiększyć stabilizację państwa i rozwijać tradycjonalizm. Oprócz tego wpływają na zmianę zasad prawa i pomagają zakładać różnego rodzaju szlaki handlowe. Ponadto pozwalają na zdobywanie nowych technologii.
Universum jest zamieszkiwane przez ogromną ilość postaci, a których każda posiada inne, indywidualne cechy. Wszystko to wpływa na rozgrywkę, ponieważ postaci te dynamicznie reagują na wszystkie nasze decyzje. Przy każdym mieszkańcu naszego państwa wyświetlają się dwa wskaźniki – lojalności i korupcji. Warto pamiętać, że jeśli jakaś ważna osobistość posiada wysoki wskaźnik korupcji, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak na przykład wojna domowa. Trzeba wziąć pod uwagę, że nasze społeczeństwo jest wielokulturowe, co znaczy, że znajdziemy w nim zarówno ludzi wolnych, jak i niewolników.
W grze Imperator: Rome są trzy typy panowania. Mowa o monarchii, republice i strukturze plemiennej. Musimy się w każdym przypadku skupiać na handlu i na inwestycjach w prowincje poprzez ulepszanie budowli, chociażby.
W grze są oczywiście wojny i bitwy i tak, spędzimy nad nimi dużo czasu, jednakże jest to równorzędne zajęcie władcy, czyi nasze, ze wszystkimi innymi obowiązkami.
Grafika w grze Imperator: Rome jest wystarczająco dobrze wykończona, a oprawa dźwiękowa świetniej dopasowana zarówno do map, jak i do konkretnych sytuacji.
Wymagania sprzętowe
Minimalne:
- procesor IntelCore i3-550 / AMD Phenom II X6 1055T,
- pamięć RAM 4 GB,
- karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 460 / amd Radeon HD 6970,
- 5 GB miejsca na dysku,
- system Windows 10.
Rekomendowane:
- procesor IntelCore i5-3570K / AMD Ryzen 3 2200G,
- pamięć RAM 6 GB,
- karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon R9 380,
- 5 GB miejsca na dysku,
- system Windows 10.
Dostępna na platformy: PC.