Recenzje

Kingdom Hearts III – recenzja, newsy, opis

Recenzja Kingdom Hearts III nie należy do najłatwiejszych. To połączenie japońskiego stylu tworzenia gier z filmami animowanymi znanymi przez starszych i młodszych ma wielu wielbicieli. Dodatkowo na trzecią główną odsłonę serii fani czekali dobre 13 lat! Właśnie dlatego do tej produkcji trzeba podejść z odpowiednim szacunkiem. Chociaż nie można przymknąć krytycznego oka.

Kto zrobił i na czym można zagrać w Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III to trzecia główna odsłona serii gier jRPG. Historia cyklu zaczęła się 2002 roku i oprócz dwóch części należących do głównego cyklu doczekała się mnóstwa spin-offów w postaci mniejszych gier czy filmów krótkometrażowych. Właśnie dlatego nadzieje i oczekiwania wobec części z trójką w tytule były naprawdę duże. Wygląda na to, że Square Enix – bo to studio odpowiada za produkcję – dało z siebie wszystko, by zaprezentować odbiorcom naprawdę widowiskowe doświadczenie.

W produkcję można zagrać na konsolach Xbox One oraz PlayStation 4.

Fabuła w Kingdom Hearts III – długo by opowiadać

Jeśli zostałaby tu opisana cała historia, która rozgrywa się w serii, recenzja rozrosłaby się do gigantycznych rozmiarów. Dlatego lepiej tego nie robić – o wiele lepszym pomysłem jest zagranie w poprzednie części, dzięki czemu zrozumienie i wczucie się w historię będzie o wiele łatwiejsze. Oczywiście twórcy pomyśleli o krótkiej ekspozycji na początku wraz z wyjaśnieniem sytuacji oraz wcześniejszych wydarzeń. Jednak nie odpowiada to głębi, którą można było doświadczyć, ogrywając tę historię samodzielnie. Kingdom Hearts przestało być po prostu „połączeniem Final Fantasy i Disneya”. Jest wielowątkową, niesamowicie rozbudowaną i skomplikowaną opowieścią.

Gra łączy w sobie charakterystyczną japońską stylistykę ze światami przedstawionymi znanymi z animacji Disneya czy Pixara. Gracz wciela się w Sorę, który podróżuje między wspomnianymi światami. Celem jest zdobycie jak największej siły i powstrzymanie antagonistów. W wyprawie towarzyszą mu Donald i Goofy dobrze znani z disneyowskich kreskówek i filmów animowanych.

Kingdom Hearts III jest kontynuacją historii z Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, w którą można było zagrać na 3DS-ie. Tak samo jak w poprzednich częściach, na gracza czeka kilka krain. Wśród nich odwiedzone zostaną światy:

  • Piratów z Karaibów,
  • Zaplątanych,
  • Toy Story,
  • Wielkiej Szóstki,
  • Herkulesa,
  • i wiele innych.

W każdym z nich Sora będzie miał okazję zdobyć tzw. keyblade. Wraz z nim także moce związane z danym światem. Sama główna kampania zajmie ok. 25 godzin rozgrywki. Oprócz tego zakończenie może potrwać od 3 do 4 godzin. Mimo tego nie jest przeciągane czy nużące, co zdecydowanie jest na plus. Twórcy postawili sobie za cel zamknięcie wielu wątków i niejakie ukoronowanie uniwersum. I można powiedzieć, że zdecydowanie się im udało. Oprócz tego na gracza czeka mnóstwo aktywności dodatkowych. Dzięki temu Kingdom Hearts III może zająć graczowi naprawdę dużo czasu.

Mechanika rozgrywki w Kingdom Hearts III

W całej serii ta część może pochwalić się najprzyjemniejszym systemem walki. Jest dynamiczny, na ekranie ciągle coś się dzieje. Specjalne ataki są widowiskowe i wymagają od gracza odpowiednio dużo wysiłku do aktywowania ich – nie więcej i nie mniej.

Twórcy ponownie sięgnęli po sprawdzoną formułę osłabienia bohatera. W związku z tym gracz rozwija postać od nowa, ucząc się wszystkich ruchów od początku. Dla wyjadaczy może to być czasem nużące. Jednak nowi gracze nawet się nie zorientują. Jednak levelowanie i rozwój są bardzo ograniczone. Można powiedzieć, że torowo określone. W obecnych czasach nie jest to zbyt popularne rozwiązanie – wielu graczy lubi mieć wpływ na to, jak rozwija się postać, jakie umiejętności zdobywa. W trzeciej odsłonie serii niestety tego zabrakło. Istnieje jedynie możliwość przyrządzania specjalnej potrawy, która czasowo podniesie statystyki bohatera.

Do produkcji został zaimplementowany Gummi Ship, który jest obecny od dawna w serii. Ma się jednak wrażenie, że twórcy nie mieli zbytnio pomysły na ten element rozgrywki. Został jedynie wprowadzony z sentymentu, który mogą podzielać fani serii. Jest on najsłabszym elementem gry, który w całym doświadczeniu daje najmniej frajdy.

Na pochwałę zasługuje dobry balans trudności gry. Zdecydowanie stawia przed graczem wyzwania, ale wszystkie wydają się od początku wykonalne. Projektanci w tym zakresie się postarali i udało im się stworzyć naprawdę dobre doświadczenie. Niezdrowa frustracja i latające pady podczas rozgrywki w przypadku tej produkcji się nie pojawią.

A technicznie…

Pod względem grafiki, muzyki czy efektów dźwiękowych nie ma się nic do zarzucenia. Square Enix wykonało naprawdę dobrą robotę. Pozostaje jednak kwestia optymalizacji. W momentach, kiedy dużo się dzieje, nawet PlayStation 4 Pro jest w stanie się zakrztusić. Na twórców czeka jeszcze nieco pracy, by takie rzeczy się nie zdarzały. Jednak oprócz tego Kingdom Hearts III to naprawdę dobra produkcja, do której warto usiąść na długie godziny.

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.