Recenzje

Mafia: Edycja Ostateczna – recenzja, newsy, opis

Po 18 latach od premiery przyszedł czas na remake. Kultowa gra opowiadająca gangsterką historię w amerykańskim mieście z lat 30. XX wieku powraca w zupełnie nowej oprawie. Jak duże zmiany dokonano w porównaniu do pierwowzoru i jak to odbija się na wrażeniach z rozgrywki? Przekonaj się o tym, czytając poniższą recenzję Mafii: Edycji Ostatecznej. 

Podstawowe informacje o grze Mafia: Edycja Ostateczna 

W 2002 roku pojawiła się Mafia: The City of Lost Heaven. Trzecioosobowa gra akcji osadzona w przestępczym podziemiu została wyprodukowana przez ówczesne Illusion Softworks, które w 2008 roku zostało przejęte przez firmę Take-Two Interactive i zmieniło nazwę na 2K Czech. Po 18 latach przyszedł czas na remake. Tym razem 2K Games odpowiada za wydanie gry, a produkcją zajmuje się założone przez firmę studio Hangar 13. Premiera gry przewidziana jest na 25 września 2020 roku i będzie dostępna na platformach: 

  • PC, 
  • PlayStation 4, 
  • Xbox One. 

Komputery osobiste, aby być w stanie uruchomić produkcję, muszą spełniać poniższe wymagania sprzętowe: 

  • minimalne: Intel Core i5-2550K 3.4 GHz / AMD FX-8120 3.1 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza, 50 GB HDD, Windows 10 64-bit, 
  • zalecane: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX 5700 lub lepsza, 50 GB HDD, Windows 10 64-bit. 

Piękne Lost Heaven 

Dopisek „Edycja Ostateczna” sugeruje, jakby Mafia z 2020 roku była jedynie odświeżeniem tego, w co można było zagrać 18 lat temu. Jednak jest inaczej. Remake został zbudowany od podstaw na nowym silniku. Właśnie dlatego oprawa graficzna robi wręcz piorunujące wrażenie. Świetne twarze postaci oraz ich animacja, modele pojazdów i całe otoczenie sprawia, że świecą się oczy na widok tych graficznych fajerwerków. 

Przy tym klimat, który gracze mieli okazję poczuć w pierwowzorze, zupełnie się nie zmienił. To nadal stare Lost Heaven, które miało się okazję przemierzać na początku XXI wieku. Miasto wzorowane na najbardziej znanych miastach Stanów Zjednoczonych, takich jak Chicago, Nowy Jork czy San Francisco, w którym gangsterskie życie w stylu noir kwitnie, oferuje te same wrażenia, ale w odświeżonej, nieco mniej kanciastej formie. To zdecydowanie działa na korzyść remake’u stworzonego przez Hangar 13. 

Rozgrywka w Mafii: Edycji Ostatecznej 

Znaczną różnicą jest nieco mniejszy poziom trudności w porównaniu do pierwowzoru. Amunicję można zdobyć dużo częściej, przez co nie trzeba już jej tak dawkować i martwić się, czy przypadkiem jej nie zabraknie w kluczowym momencie. Główny bohater, którym przyjdzie nam gracz, jest także nieco bardziej wytrzymały. Nie ginie już po 2-3 celnych strzałach, jak działo się w przeszłości. To sprawia, że strzelaniny już nie mają tak taktycznego charakteru. Zamiast tego można się skupić na radości z prucia w przeciwników pociskami. 

Model jazdy jest co najwyżej akceptowalny. Pod tym względem gra jest bardzo podobna do Mafii 2. Nie sprawia to zbyt wiele radości. Dlatego możliwość „przewinięcia” misji w momentach, kiedy przemierzamy miasto autem z punktu A do punktu B, jest zdecydowanie mile widziana. Poza tym, jeśli chodzi o jazdę, to warto wspomnieć o wprowadzeniu motocykli. Poruszanie się nimi jest dużo przyjemniejsze, ale też wiąże się z ryzykiem dużo boleśniejszej kraksy w porównaniu z kolizją za kierownicą samochodu. 

Jednak sama struktura gry nie została zmieniona w porównaniu do oryginału. Wszystkie zadania są wiernie odwzorowane, choć i tutaj też nie obyło się bez zmian i nowości. Niektóre lokacje przebudowano, aby odpowiadały współczesnym standardom i dawały lepsze wrażenia z gameplay’u. W scenkach przerywnikowych dokonano drobnych modyfikacji w kontekście kolejności pojawiania się postaci, ich pozycji czy wypowiadanych kwestii. Jednak nadal wszystko zostało wiernie odwzorowane, oddając klimat sprzed 18 lat. 

Deweloperzy z Hangar 13 informowali, że zamierzają także rozbudować gry. Choć w przedpremierowym demie nie dało się tego zauważyć, w produkcji mają pojawić się zadania dodatkowe i poboczne aktywności. Jednak nie ma co się bać, że remake Mafii okaże się kolejnym typowym open-worldem z ogromną liczbą ikonek na mapie. Nic na to nie wskazuje i można podejrzewać, że wszystkie dodatkowe elementy zostaną zręcznie wplecione w główną fabułę. 

Mafia: Edycja Ostateczna – to samo stare, ale w zupełnie nowej odsłonie 

Seria ma mnóstwo fanów, którzy chętnie zagrają w remake pierwszej części. Z tego co wygląda, raczej się nim nie zawodzą. Specyficzny klimat gangsterskiego półświatka lat 30. XX w. w amerykańskim mieście został idealnie oddany. Odwzorowanie misji oraz fabuły jest wierne i nie można mu stawiać żadnych zarzutów. Finalną ocenę będzie można postawić już po premierze, ale zapowiada się, że studio Hangar 13 zrobiło naprawdę dobrą robotę. 

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.