Recenzje

Minecraft – recenzja, newsy, opis

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać gry pod tytułem Minecraft. Ta produkcja istniejąca na rynku od niemal 9 lat zaskarbiła sobie serca tak samo młodszych, jak i starszych graczy. Dzięki ciągłemu rozwojowi i wprowadzaniu coraz to nowszych zawartości nadal żyje i ma się dobrze. Jednak jak wygląda obecnie w porównaniu do innych gier? Sprawdź – przed tobą recenzja Minecraft.

Kilka podstawowych informacji o Minecraft

Minecraft to przebojowa produkcja niezależnego studia Mojang Specifications. W jej ramach gracze wcielają się w postać, która ma za zadanie przetrwać w wygenerowanym losowo świecie. W grę można zagrać na takich platformach jak:

  • PC (premiera: 18 listopada 2011 roku),
  • Xbox 360 (premiera: 9 maja 2012 roku),
  • PlayStation 3 (premiera: 17 grudnia 2013 roku),
  • PlayStation 4 (premiera: 3 września 2014 roku),
  • Xbox One (premiera: 5 września 2014 roku),
  • PlayStation Vita (premiera: 14 października 2014 roku),
  • Nintendo WiiU (premiera: 17 grudnia 2015 roku),
  • Nintendo Switch (premiera: 11 maja 2017 roku),
  • Nintendo 3DS (premiera: 14 września 2017 roku).

Lista platform, na których gra jest dostępna, może zrobić duże wrażenie. Pozostało jeszcze wspomnieć o wymaganiach sprzętowych w kontekście komputerów osobistych:

  • rekomendowane: Pentium 4 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza), 150 MB HDD, Windows XP/Vista/7/8.

Rozgrywka w Minecraft

W Minecraft można poczuć się jak w piaskownicy – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Zresztą tak właśnie nazywa się ten typ rozgrywki – sandbox. Brak tutaj wyznaczonego celu czy ścieżki fabularnej, która miałaby nas prowadzić. Ot, trafiamy do losowo generowanego świata w całości z sześcianów.

Postać zaopatrzona jest w pasek życia, głodu oraz doświadczenia. Życie można tracić, znajdując się zbyt długo pod wodą, spadając ze zbyt dużej wysokości, będąc atakowanym przez potwory czy mając pusty pasek głodu. Ten także jest bardzo ważny i wymusza na graczu regularne pożywianie się. Doświadczenie za to jest zdobywane podczas kopania, budowania czy zabijania potworów.

Dużym atutem gry Minecraft jest bardzo duża dowolność. Gracz może robić właściwie co zechce. Wraz z nie do końca wytłumaczonymi wszystkimi mechanikami rozgrywki, które należy samemu odkrywać, daje to naprawdę ciekawy klimat i pozwala na popuszczenie wodzy fantazji. Ogromna swoboda sprawia, że o ile środowisko (czyli grę i jej świat) zostało stworzone przez twórców, to sami gracze są kreatorami rozgrywki. To właśnie oni decydują, jakie postawią sobie cele, co zamierzają następnie robić. Może to być nieco dezorientujące, szczególnie graczy, którzy przyzwyczajeni są do prowadzenia za rączkę przez fabułę. Z drugiej strony w tym całym chaosie można odnaleźć mnóstwo frajdy i satysfakcji z budowania nowych budowli, przedmiotów i innych aktywności, na jakie pozwala gra.

Bardzo ważnym aspektem jest rytm dnia i nocy. Kiedy słońce świeci, świat wydaje się przyjazny, jednak wraz z nadejściem nocy, wychodzą na powierzchnię potwory. Można natknąć się na tak standardowe stwory jak pająki, kościotrupy strzelające z łuku czy zombie, jednak na mapie pojawiają się tak niecodzienne kreatury jak np. creepery – zielone postacie, których jedynym celem jest zbliżenie się do gracza i… wybuchnięcie. Na szczęście jednak schowanie się w domu na początek wystarczy. W przyszłości jednak może przyjść chęć na pokonanie ich – na tę ewentualność twórcy przygotowali możliwość tworzenia różnego rodzaju uzbrojenia.

Wrażenia audiowizualne…

Nie ma co się oszukiwać – gra do najpiękniejszych nie należy. Jest kanciasta (no, złożona z sześcianów!) i zdecydowanie nie wygląda zbyt realistycznie. Muzyka i dźwięki także nie brzmią, jakby były wyciągnięte z realnego świata. Są płaskie i kojarzą się z dzwonkami w starych telefonach komórkowych.

Jednak nie jest to kwestia niedoróbek, a dokładnie obranej stylistyki. Dzięki swojej prostocie gra pozostawia bardzo dużo dla wyobraźni gracza. Wszystkie elementy składają się w spójną całość i nic nie zgrzyta.

Mimo wszystko kierunek stylistyczny nie musi wszystkim się podobać. Osoby nieprzepadające za uproszczoną grafiką z pewnością nie będą zadowolone z widoku, za to gracze nieprzywiązujący tak dużej wagi do wizualiów mogą nawet docenić to, co oferuje gra pod względem grafiki.

Nie tylko single…

Choć standardowy tryb gry jest jednoosobowy, twórcy umożliwili także rozgrywkę w większą liczbę osób na jednej mapie. Wiele lokalizacji konsolowych umożliwia dzielenie ekranu. Kanapowy Minecraft to idealny sposób na spędzenie czasu ze znajomymi w kreatywny i ciekawy sposób.

Także można zagrać z innymi ludźmi przez Internet. Istnieje ogrom serwerów, a każdy z nich charakteryzuje się inną specyfiką. Jedne są fabularyzowane, wzorowane na światach z filmów czy gier, inne polegają na standardowym sandboxie. Można stworzyć także własny serwer i tam bawić się jedynie ze swoimi znajomymi.

Recenzja Minecraft – podsumowanie

Minecraft to produkcja od wielu lat kontrowersyjna. Dla jednych jest jedną z najlepszych gier w historii, inni nie chcą o niej nawet słyszeć. Jednak co ważne – odcisnęła bardzo duże piętno na rynku gier i w pewien sposób zapoczątkowało rozwój gier niezależnych. Zachęcamy, chociaż do zapoznania się z produkcją, bo o ile nie wszystkim przypadnie do gustu, na pewno jest warta chociaż spróbowania.

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.