Recenzje

Assassin’s Creed Odyssey – recenzja, newsy, opis

Seria od Ubisoftu miała już ponad dekadę, kiedy swojej premiery doczekała się odsłona usytuowana w śródziemnomorskim klimacie Grecji. Ta część jest idealnym dowodem na to, że producenci nie boją się eksperymentować i bawić z konwencją. Znacznie różni się od swoich poprzedniczek – nawet od Origins, która ją poprzedzała. Czego można spodziewać się po tej grze? Dowiedz się, czytając recenzję Assasin’s Creed Origins.

Podstawowe informacje o Assassin’s Creed Odyssey

Jedenasta odsłona serii Assassin’s Creed miała swoją premierę 5 października 2018 roku. Za produkcję i wydanie gry odpowiedzialna była firma Ubisoft, zapoczątkowała cykl i nadal się nim zajmuje. Stworzyło ją studio w Quebec, choć korzystało także z pomocy wielu innych oddziałów należących do wydawcy. Assassin’s Creed Odyssey dostępne jest na platformach:

  • PC,
  • PlayStation 4,
  • Xbox One,
  • Nintendo Switch.

W przypadku komputerów osobistych wymagania sprzętowe prezentują się następująco:

  • rekomendowane: Intel Core i7-3770 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza, 46 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit,
  • minimalne: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.8 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 285 lub lepsza, 46 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit.

W grze dokonano wiele zmian w porównaniu do poprzednich części. Poniżej dowiesz się, czego możesz spodziewać się po tej odsłonie cyklu i jak wypadły wprowadzone modyfikacje w formule.

Fabuła w Assassin’s Creed Odyssey

Produkcja przenosi gracza do starożytnej Grecji z czasów Wojny Peloponeskiej. To właśnie tam ma okazję wcielić się w Kassandrę lub Aleksiosa (istnieje możliwość wyboru płci kierowanej postaci) i stawić czoło niezwykłym przeciwieństwom losu. Mimo tego, że Templariusze i Asasyni to daleka przyszłość, konflikt okazuje się dużo starszy, a główny bohater okazuje się niemałym zagrożeniem dla organizacji będącej protoplastą zakonu.

Opowieść nie jest zbyt wyszukana, jednak potrafi czasem zaskoczyć zwrotem akcji czy głębią. Sama historia jest bardzo osobistą wędrówką głównego bohatera, którą odkrywamy w takiej kolejności, w jakiej nam się spodoba.

Rozgrywka w Assassin’s Creed Odyssey

Choć już w Origins było widać poważny ukłon w stronę RPG akcji, w Odyssey jest jeszcze bardziej widoczny. Podczas rozmów z bohaterami niezależnymi gracz ma możliwość wybrać kwestię, którą wypowie prowadzona postać. Nie brakuje także decyzji, których konsekwencje bywają odroczone w czasie. Warto także przysłuchiwać się dialogom. Czasem informacje uzyskane podczas nich przydają się w kolejnych częściach rozgrywki. Osoby „przeklikujący” kwestie postaci mogą w takiej sytuacji znaleźć się w niekorzystnej pozycji.

Ogrom zadań i zleceń na bardzo dużej mapie robi wrażenie. Gracz może skupiać się na głównych misjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by eksplorował przez kilka godzin dany rejon, co rusz odkrywając w nim nowe tajemnice. Produkcja oferuje do wyboru różne ilości podpowiedzi. Istnieje klasyczna opcja podróżowania od punktu A do punktu B. Może też uzyskać jedynie podpowiedzi co do miejsca związanego z dalszym etapem zadania i odnaleźć je na własną rękę. Jest to dużo trudniejsze, ale równocześnie proporcjonalnie satysfakcjonujące.

Większość misji i dodatkowych aktywności jest związana z walką. Co warto zauważyć, znacznie się różni od tego, co można było spotkać w poprzednich częściach. System prowadzenia walki jest jeszcze bardziej zbliżony do tego, jaki można spotkać w typowych grach action-adventure, jak np. Dynasty Warriors. Gracz może uczestniczyć w:

  • klasycznych starciach podczas misji,
  • starciach na morzu,
  • bitwach o terytorium.

To ostatnie jest dużo bardziej rozbudowane, gdyż składa się na nie: stopniowe osłabianie siły militarnej danej frakcji, a dopiero po tym stanięcie z nią do bitwy. Tam już nie ma mowy o skradaniu się i cichych zabójstwach. Biegając w tłumie walczących ze sobą postaci niezależnych mamy za zadanie zlokalizować dowódców i pokonać ich, stopniowo obniżając morale przeciwników aż do momentu, kiedy zostaną zmuszeni do kapitulacji.

Pod względem rozwoju postaci gracz ma do dyspozycji zupełnie nowe drzewko umiejętności. Nie brakuje różnorodnych pancerzy oraz broni, które można rozwijać i wzbogacać o nowe elementy. Brakuje jednak tarcz, które wydają się niezwykle dużym błędem, biorąc pod uwagę, że postać, w którą się wcielamy, jest ze Sparty.

Wrażenia audiowizualne

Assassin’s Creed Odyssey to gra naprawdę piękna. Różnorodny krajobraz Hellady pozwolił projektantom puścić wodze fantazji i stworzyć coś naprawdę wspaniałego. Muzyka autorstwa Joe Hensona także zachwyca i fenomenalnie buduje klimat. Cały efekt psuje nierówna mimika twarzy głównego bohatera – choć w głównych misjach jest bardzo dobra, to w przypadku pobocznych zadań bywa naprawdę różnie. Zdarzają się także błędy dźwiękowe otoczenia, które wybijając z immersji, ale nie jest to aż tak poważny problem.

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.