Recenzje

Red Dead Redemption 2 – recenzja, newsy, opis

Kolejny raz mamy szansę znaleźć się w centrum gangsterskich porachunków na Dzikim Zachodzie. Można by się spodziewać, że wrażeń z pierwszej części serii nic nie przebije – tak ta gra była dobra. Po ośmiu latach produkcji pojawiła się kolejna odsłona, która nawet nie dorównuje swojej poprzedniczce, a ją po prostu przebija. W jaki sposób? Dowiedz się, czytając dalej recenzję Red Dead Redemption 2.

Kilka formalnych informacji

Red Dead Redemption 2 to trzecia odsłona westernowego cyklu gier akcji Red Dead. Wcześniejsze części to:

  • Red Dead Revolver z 2004 roku,
  • Red Dead Redemption z 2010 roku.

Producentem I wydawcą gry jest Rockstar Games. Firma znana jest przede wszystkim dzięki serii Grand Theft Auto, jednak odpowiedzialna jest także za takie produkcje jak Midnight Club, Manhunt, Bully czy Max Payne 3. Dzięki tak szerokiemu doświadczeniu twórcy byli w stanie wykreować grę, która zasługuje na naprawdę wysokie noty.

W Red Dead Redemption gra można zagrać na platformach:

  • PlayStation 4,
  • Xbox One,
  • PC.

Początkowo produkcja wyszła jedynie na konsole 26 października 2018 roku. Po nieco ponad roku, bo 5 listopada 2019 roku, ukazała się lokalizacja na komputery osobiste. W ich przypadku wymagania sprzętowe prezentują się następująco:

  • rekomendowane: Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz, 12 GB RAM, karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza, 150 GB HDD, Windows 10 64-bit,
  • minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza, 150 GB HDD, Windows 7 SP1 64-bit.

Wraz z zakończeniem opisu kwestii technicznych, można przejść do oceny produkcji.

Świat gry i historia w RDR2

Osiem długich lat produkcji nie poszło na marne. W tym czasie nagrano około pół miliona linii dialogowych i trzysta tysięcy animacji. Te liczby robią wrażenie. Tak samo duże, jak to, co otrzymaliśmy od twórców.

Historia rozgrywa się w 1899 roku. Na Dzikim Zachodzie nadal grasują gangsterzy, jednak stróże prawa działają coraz prężniej i skuteczniej. Wcielamy się w Arthura Morgana, bliskiego kompana Ducha van der Linde, który stara się mu pomóc w dorobieniu się i rozpoczęciu lepszego, legalnego życia. Sam Arthur nie wykazuje tak górnolotnych pragnień, jednak to nie oznacza, że nie ma zasad. Produkcja skrzętnie to wykorzystuje, stawiając go przed ważnymi wyborami, które wpływają na postrzeganie nas przez innych.

Warto tu zaznaczyć, że Red Dead Redemption 2 to prequel poprzedniej części. Nie sposób tu nie spotkać postaci, które pojawiały się w produkcji z 2010 roku. Jednak umiejscowienie fabuły produkcji w przeszłości pozwala na bezproblemowe zanurzenie się w rozgrywkę bez potrzeby rozegrania odsłony serii sprzed 10 lat. Po nią można sięgnąć już później.

Fabułę można podzielić na dwie części. Pierwsza jest dość leniwa i powoli się rozwija. Brak tu wartkiej akcji od pierwszych minut rozgrywki. W tym czasie gracz ma okazję poznać otaczający go świat i dowolnie go eksplorować. Dzięki temu ma szansę na poznanie interesujących aspektów, które często potrafią zaskoczyć. Oczywiście nie brakuje tu też zadań typowych dla produkcji Rockstara, które wydają się ciekawą odskocznią od powolnego przemierzania Dzikiego Zachodu.

Jednak mimo wielu atrakcji i przyjemnej eksploracji nie udało się uniknąć dłużyzn. Szczególnie jest to widoczne w przypadku głównych misji, których znaczną część zajmuje podróżowanie. Czasem nawet najciekawsze dialogi nie są w stanie uratować przed znużeniem w trakcie drogi. W drugiej połowie gry fabuła w końcu nabiera tempa. Oferuje ciekawe zwroty akcji. Nie zmienia to jednak faktu, że historia jest raczej przewidywalna. Mimo tego można spodziewać się emocji.

Oprócz zadań fabularnych w wirtualnej Ameryce można natknąć się na losowe zdarzenia. Czasem ktoś będzie potrzebował pomocy lub przysługi, innym razem zostaniemy zaatakowani przez innych gangsterów, a jeszcze w innych przypadkach można natknąć się na zupełnie inne sytuacje. Jednak lepiej nie zdradzać szczegółów, aby nie zepsuć radości z odkrywania ich. Dzięki nim świat Red Dead Redemption 2 wydaje się żywy i nieprzewidywalny.

Ciekawe aspekty rozgrywki w RDR2

Rockstar Games podczas produkcji przykładało bardzo dużą wagę do detali – widać to już na pierwszy rzut oka. Interesującym zabiegiem jest dodanie do gry elementów symulacji i survivalu. W zależności od regionu, w którym się znajdujemy, musimy ubrać postać Arthura w odpowiednią odzież. Podczas polowań należy skradać się do celu od zawietrznej. Tego rodzaju smaczków w Red Dead Redemption jest co niemiara. Każdy z nich urozmaica rozgrywkę i pozwala poczuć się, jakbyśmy naprawdę żyli na Dzikim Zachodzie.

W rozgrywce pojawił się także aspekt więzi z wierzchowcem, której rozwijanie pozwala na coraz większe możliwości kierowania nim. Oprócz tego zaimplementowano obóz wraz z możliwością rozwoju go, a także ulepszanie i dostosowywanie ekwipunku do naszych potrzeb. Można byłoby tak wymieniać godzinami, ale dopiero wszystko połączone ze sobą tworzy całość robiącą naprawdę duże wrażenie.

Recenzja Read Dead Redemption 2 – podsumowanie

W dziesięciostopniowej skali produkcja od Rockstar Games otrzymałaby ocenę 11. To gra dopieszczona, która zachwyca zarówno projektem świata czy fabułą, jak i mechaniką i rozgrywką jako taką. Można powiedzieć, że to magnum opus twórców GTA.

Related posts
Recenzje

RimWorld, czyli symulator kosmicznego rozbitka

Historiio kosmicznych rozbitkach, którzy radzą sobie wbrew surowymi trudnym…
Read more
Recenzje

Call of Cthulhu – recenzja

Twórczość H.P.Lovecraftama już niemal wiek.
Read more
Recenzje

Hitman 2 - kolejne akcje Agenta 47

Z Agentem 47 gracze mogli poznać sięjużw 2000 roku.Od tego czasu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.